معرفی


پیشینه
آستان قدس رضوی (ع و بارگاه ملکوتی حضرت رضا علیه السلام به عنوان کانون اشاعه فرهنگ و معارف شیعی موقعیتی بسیار ممتاز دارد. توجه به ظرفیت های این مضجع شریف در سایه انقلاب اسلامی، موجب تصمیم بر گسترش همه جانبه این مرکز نورانیت و معنویت گردید و با عنایات ویژه حضرتش توفیقات بزرگی بدست آمد. حجم برنامه توسعه فیزیکی و همچنین گسترش فعالیت های فرهنگی- خدماتی دیگر شکل تازه ای به خود گرفته بود.

درحوزه حرم مطهر ایجاد رواق‌های داروالولایه، دارالرحمه، دارالهدایه، دارالحکمه، دارالحجه، رواق بزرگ امام‌خمینی، طراحی و ساخت ضریح جدید، اجرای طرح عظیم استحکام بخشی از سازه‌های قدیمی، احداث صحن‌های جمهوری، قدس، غدیر، کوثر، جامع ‌رضوی ، هدایت ، و ورودی‌های بسیار وسیعی همچون ورودی شیخ طوسی ، ورودی شیخ طبرسی ، ورودی صحن انقلاب وهدایت و.... و بست‌های جدید شیخ‌ بهائی، شیخ طوسی، مهمانسرای بزرگ‌حضرتی، مراکزبهداشتی، خدماتی و درمانی، نمایشگاه مرکزی آستان قدس‌رضوی، آسایشگاه خدام برخی از دستاوردهای این دوره است.
طرح‌های ‌فرهنگی دیگر که در راستای اشاعه معارف‌ رضوی(ع) به شیوه‌های گوناگون اجرا شده نیز موقعیت این نهاد مقدس را در سطح ملی و جهانی ارتقاء داده‌ است. در این حوزه می‌توان از دست‌آوردهایی همچون: دانشگاه اسلامی ‌رضوی(ع)، بنیاد پژوهش های‌اسلامی، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی، مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان، موزه‌ها، کتابخانه‌ها و دبیرخانه شورای عالی فرهنگی یاد کرد.
خدمات فرهنگی ‌آستان‌ قدس‌ رضوی منحصر به اجرای طرح‌های عظیمی که قبلا به مختصری از آنها اشاره گردید نمی‌شود. اشعه تابناک رضوی بصورت مؤسسات مهم فرهنگی در سراسر ایران اسلامی همواره بهترین نمونه‌های تلاشهای فرهنگی است که در این دوره شکوفایی اسلام تحقق یافته ‌است. در این راستا می‌توان از مؤسسات آموزشی در مقاطع مختلف از پیش‌ دبستانی تا دانشگاه، با قریب ده ‌هزار دانش ‌پژوه و خوابگاههای دانش‌آموزی به‌خصوص در شهرستان های محروم نام‌ برد. همچنین از مؤسساتی که درحوزه انتشار نشریه‌های ادواری و یا چاپ و انتشار کتاب، مشاوره جوانان، پژوهش‌های اجتماعی، امور درمانی (بیمارستان بی‌نظیر رضوی)، تربیت بدنی (احداث استادیوم های‌بزرگ) نام ‌برد همچنین از واحدهای بسیارمفید رفاهی میان‌راهی در جاده‌های منتهی به مشهد مقدس و به خصوص در خراسان جنوبی که به زائران گرامی حضرت رضا(ع) ارائه خدمت می‌کنند یاد کرد و بالاخره اجرای طرح عظیم بازسازی و توسعه آستانه حسین‌بن‌موسی‌الکاظم(ع) که عملکردی افتخارآمیز در راستای ارائه خدمت به زائران حرم رضوی و نیز مردم محروم منطقه جنوب خراسان دارد را مطرح ساخت. احداث مساجد، مدارس‌علمیه، کتابخانه‌های عمومی و مراکز توزیع کتاب از اقدامات بسیار مفیدی است که از سالهای آغازین پیروزی انقلاب در همه نقاط کشور صورت پذیرفته است .به موازات توسعه های مذکور، تامین منابع مالی پایدار و مطمئن، یکی از ضروریات این امر است و لذا فعالیت اقتصادی به عنوان یک لازمه و ضرورت در دستور کار قرار گرفت. متعاقب آن با سرعت گرفتن این توسعه و دریافت این مطلب که در فضای کنونی و جنگ اقتصادی فعالیت های جزیره ای به نفع مجموعه و توسعه فعالیت ها نخواهد بود و لذا سازمان اقتصادی به مثابه یک قرارگاه برنامه ریز و فرادستی در سال در سال 1377 هجری شمسی تشکیل گردید. این سازمان با هدف تأمین منابع مالی مطمئن و پایدار جهت انجام مسؤولیت های اجتماعی و فرهنگی آستان قدس رضوی ایجاد و امروز در حوزه های مختلف کسب و کار از جمله صنایع داروسازی، غذایی، نساجی، عمرانی و ساختمانی، کشاورزی و دامپروری، نفت و گاز، فن آوری اطلاعات و سرمایه گذاری، فعالیت می نماید.با تشکیل این سازمان فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس به تدریج با رشد پر شتاب، منسجم تر و هدفمندتر پیگیری می شود.

چشم انداز
با اتکال به قدرت لایزال الهی و در پرتو ایمان و عزم ملی و کوشش برنامه‌ریزی شده و مدبرانه جمعی و در مسیر تحقق چشم‌انداز و اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آستان قدس رضوی با سرمایه گرانسنگ انتساب به بارگاه منور حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در سال ۱۴۰۴ اینگونه خواهد بود:  
"پیش رو، پیشران و الهام بخش در اقتصاد اسلامی"
مأموریت
مؤسسه سازمان اقتصادی رضوی با هدف ایجاد ارزش افزوده و حداکثر نمودن سود شرکت ها و مؤسسات تابعه خود با استفاده از فن آوریهای نوین مدیریتی و از طریق ارتقاء سطح علمی کارکنان، بعنوان منشاء هر گونه تحول و نوآوری در سازمان، به هدایت و حمایت فعالیت های اقتصادی شرکت های زیر مجموعه خواهد پرداخت.

مؤسسه سازمان اقتصادی رضوی به منظور رشد، توسعه و افزایش سهم بازار خویش به استقرار مدل اقتصادی مناسب و سرمایه گذاری در فعالیت های اقتصادی سودآور و نیز سرمایه گذاری های پربازده مبتنی بر تکنولوژیهای نو، اعتبار نام رضوی و مزیت های رقابتی اهتمام خواهد داشت و تولیدات و خدمات خویش را با مطلوب ترین کیفیت در اختیار ذینفعان قرار خواهد داد.
توسعه ارتباطات و تعامل با بنگاه های اقتصادی و مالی در سطح بین المللی از طریق بازاریابی فعال، تولید صادرات گرا و سرمایه گذاری های مشترک بویژه در کشورهای مسلمان و منطقه.