جزئیات خبر


با حضور قائم مقام آستان قدس رضوی،

نخستین مجتمع صنعتی پشتیبان دام سبک شرق کشور افتتاح شد

نخستین مجتمع صنعتی پشتیبان دام سبک شرق کشور افتتاح شد
1398/8/25

به گزارش آستان نیوز، این مراسم ظهر امروز با حضور مدیران سازمان اقتصادی رضوی، مدیران معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی، مسئولان استان گلستان، مسئولان قرارگاه جهادی امام رضا(ع) و همچنین جمعی از خانواده های سیل زده شهرستان آق قلا برگزار شد.
آرش فرزادنیا مدیرعامل موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی در افتتاح این مجتمع بیان کرد: اعتقاد و التزامی عملی وجود دارد که در سال رونق تولید به گونه ای در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تولیت آستان قدس رضوی عمل کنیم تا بتوانیم به مبانی مد نظر جامه عمل بپوشانیم.
وی ادامه داد: تا کنون اقدامات متعددی در حوزه محرومیت زدایی در کشور انجام شده که برخی موفق و برخی ناموفق بوده است، لذا آستان قدس رضوی برای موفق شدن در این عرصه سعی کرده است تا هدف و رویکرد صحیحی را در دستور کار خود قرار دهد.
مدیرعامل موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی با اشاره لزوم انتخاب مقوله توانمندسازی به عنوان هدف نخست این موسسه خاطرنشان کرد: موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی به عنوان بازوی اجرایی آستان قدس رضوی باید اساس کار خود را بر توانمندسازی مردم متمرکز کند که تحقق این امر به نوبه خود اشتغال پایدار را به دنبال خواهد داشت.
وی ادامه داد: بدین منظور مقرر شد تا این موسسه به عنوانی نهادی کمک‌رسان در کنار مردم از قبل شروع کار تا مراحل حین کار و خروجی پروژه در کنار مردم حضور داشته باشد.
فرزادنیا، ایجاد اشتغال پایدار روستایی در حوزه دام سبک را یکی از اهداف در دستور کار در پروژه ایجاد مجتمع صنعتی پشتیبان دام سبک آستان قدس رضوی عنوان کرد و افزود: بدین منظور این پروژه می بایست از ویژگی هایی همچون ترویج کسب و کار روستایی و مهاجرت معکوس به روستاها، حمایت در بهداشت دام، حمایت در زیرساخت ها و... برخوردار باشد.
وی ادامه داد: مهم ترین معضل در فعالیت هایی از این دست، بهره وری پایین است که راه رسیدن به بهره وری بالاتر و مدل های موفق، ورود به حوزه های جدید و بالادستی در صنعت دامپروری و فعالیت های ژنتیکی می باشد.
فرزادنیا افزود: لذا فلسفه تشکیل گله پشتیبان دام سبک در آستان قدس رضوی، تاکید بر لزوم ورود به صنایع بالادستی بوده است که بر این اساس پروژه مذکور با رویکرد ایجاد مرکز تخصصی صنعتی برای پرورش، اصلاح نژاد و تولید فرآورده های ژنتیکی در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به بخش های دخیل در اجرای این پروژه تصریح کرد: در اجرای مجتمع صنعتی پشتیبان دام سبک آستان قدس رضوی، بخش های مختفی همچون سازمان اقتصادی رضوی و معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی و نیز تولیت وقت این آستان حمایت های بسیاری داشته‌اند.
فرزادنیا با تاکید بر اینکه ورود به پروژه های جدید نیازمند بررسی دقیق قبل از آغاز کار است، گفت: بدین منظور اقداماتی همچون بازدید از شرکت های پیشرو در این زمینه، شناسایی دامداران واجد شرایط، ارتباط با مجامع علمی و... انجام شد.
وی ادامه داد: همچنین ضمن انجام فعالیت‌هایی در حین پروژه، اقدامات نظارتی و کنترلی و ارائه آموزش برای توانمندسازی مردم صورت گرفت.
فرزادنیا با بیان اینکه پروژه مذکور در شهرستان آق قلا به نام شهید حسن قاسمی دانا نامگذاری شده است، خاطرنشان کرد: از آق قلا بیرون نمی رویم مگر این که بتوانیم مردم این شهرستان را توانمند کنیم و پروژه های مردم به بازده اقتصادی برسد.
وی افزود: با تحقق این هدف، در نهایت می توانیم الگوی مدیریتی متخصص، جوان، متعهد و دارای سواد و انقلابی را اجرا کنیم.

نظر شما