جزئیات خبر


در گفت‌وگو با علی اورعی زارع مطرح شد؛

افزایش 2 برابری کارایی آب در سیستم‌های آبیاری نوین

افزایش 2 برابری کارایی آب در سیستم‌های آبیاری نوین
1398/3/1

علی اورعی زارع در گفت و گو با آستان نیوز در خصوص رویکرد این مجموعه از توسعه سیستم‌های نوین آبیاری و لزوم اجرای آن به ویژه در بخش کشاورزی با توجه به کمبود آب در کشور بیان کرد: از آنجا که در کشور با کاهش منابع آبی مواجه هستیم و مزرعه نمونه نیز از این امر مستثنی نمی‌باشد، لذا به منظور حفظ و همچنین افزایش راندمان تولید، با وجود کاهش منابع آبی راهی جز بالا بردن راندمان مصرف آب در مزارع و باغات وجود ندارد.
وی ادامه داد: به این ترتیب با افزایش راندمان آبیاری از 40 درصد به 90 درصد، کارایی آب تا حدود 2 برابر افزایش می‌یابد که این امر منجر به افزایش تولید تا 2 برابر در مقایسه با سیستم‌های آبیاری سنتی خواهد شد.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی با اشاره به آبیاری 2 هزار هکتار از اراضی مزرعه نمونه توسط سیستم‌های تحت فشار گفت: ناگفته نماند این اراضی صرفا زراعی و به جز باغی بوده است.
اورعی زارع سیستم‌های آبیاری تحت فشار اجرا شده سال گذشته را شامل قطره‌ای از نوع تیپ و بارانی از نوع سنتر پیوت عنوان کرد.
وی افزود: به این ترتیب 450 هکتار اراضی گوجه‌فرنگی، 100 هکتار چغندر قند، 150 هکتار ذرت علوفه‌ای، 30 هکتار خربزه، 200 هکتار کلزا و 700 هکتار گندم به روش قطره‌ای تیپ و 70 هکتار از مزارع اختصاص داده شده به کشت جو به روش بارانی سنتر پیوت آبیاری شده است.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی ادامه داد: همچنین آبیاری 30 هکتار از باغات پسته کشت و صنعت مزرعه نمونه با استفاده از سیستم تحت فشار قطره‌ای صورت گرفته است.
اورعی زارع، اجرای سیستم آبیاری زیرسطحی را از دستاوردهای مزرعه نمونه در راستای مدیریت منابع آبی و استفاده بهینه از آب در حوزه کشاورزی دانست و گفت: یکی از بزرگترین موفقیت‌های این کشت و صنعت در زمینه اجرای سیستم‌های آبیاری نوین، احداث سیستم آبیاری زیر سطحی بوده است.
وی ادامه داد: در این راستا مزرعه نمونه سیستم آبیاری زیرسطحی را در سطح 30 هکتار از اراضی یونجه ایجاد کرده است.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی اضافه کرد: سامانه مذکور از جدیدترین تکنولوژی‌های روز بهره می‌برد و کاملا خودکار و اتومات می‌باشد که همین امر کاهش خطا و آبیاری منظم و دقیقی را در پی داشته است.

 

نظر شما