جزئیات خبر


سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی آغاز بکار کرد

 سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی آغاز بکار کرد
1397/12/27


به گزارش خبرنگار آستان نیوز، سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی امروز دوشنبه 27 اسفندماه با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و مدیران عامل مؤسسات و شرکت‌های اقتصادی این مجموعه بصورت رسمی رونمایی و آغاز بکار کرد.

سیدرضا فاطمی امین قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در این آئین رونمایی که در سالن همایش‌های روزنامه قدس در مشهد برگزار شد، با تأکید بر اینکه آغاز به کار این سامانه، گامی بزرگ و راهبردی و شروع راهی بدون بازگشت در آستان قدس رضوی است، اظهار کرد: همانطور که می‌دانیم منشأ همه منابع آستان قدس رضوی وقف و نذر و متعلق به همه مردم است و همه مردم حق دارند که بدانند در آستان قدس رضوی چه اتفاقی می‌افتد و مبالغ در کجا صرف می‌شود.
وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در منشور 7 گانه انتصاب تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر لزوم ساماندهی فعالیت های اقتصادی، افزود: امروز برای نخستین مرتبه سامانه شفافیت را در این مجموعه راه اندازی کردیم که در این مرحله اطلاعات تمامی شرکت‌های سازمان اقتصادی در این سامانه قرار گرفت.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: ما از پنج سال گذشته اطلاعات همه شرکت‌ها شامل سود، زیان و سایر اطلاعات مرتبط با بحث‌های مالی شرکت‌ها را در سامانه قرار دادیم و حتی بودجه سال ۹۸ را که دیروز به تصویب رسید به تفکیک شرکت‌ها در سامانه گذاشته ایم.
وی با بیان اینکه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در حوزه‌هایی که منافع آن مستقیم به مردم باز می‌گردد از تأکیدات مهم آیت الله رئیسی است، ادامه داد: این کار با دو هدف اطمینان بخشی و گزارش دهی به مردم صورت گرفته است و نکته‌ای که از این به بعد باید به آن توجه کرد این است که مدیران دیگر نمی‌توانند زیان ده باشند و آن را انکار کنند یا صورت‌های مالی به هم ریخته داشته باشند و آن را انکار کنند، سابقه حرفه‌ای ما از این به بعد در این سامانه ثبت می‌شود.
فاطمی امین با اشاره به نحوه دسترسی به سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس تصریح کرد: این سامانه تحت وب و به نشانی reo.ir است و جزئیات اطلاعات مالی شرکت های آستان قدس رضوی و حتی بودجه سال 1398 در آن ارایه شده است، اقدامی که وظیفه ما و تاکید تولیت آستان قدس رضوی است.
فاطمی امین اضافه کرد: در سازمان اقتصادی رضوی و در واقع در مجموعه آستان قدس رضوی، چشم اندازی با عنوان «پیش رو، پیشران و الهام بخش در اقتصاد اسلامی» داریم که امیدوارم این حرکت به عنوان گامی بسیار مهم برای ارتقاء بهره وری، گزارش دهی و خدمت به مردم ثبت شود.
وی با بیان این که برای اولین بار سامانه شفافیت در آستان قدس رضوی راه اندازی شده است، افزود: در این منطقه‌ تمامی اطلاعات شرکت های اقتصادی در اختیار عموم قرار گرفته است و معتقد هستم سامانه مذکور کم نظیر است.
فاطمی امین ادامه داد: یکی دیگر از اهداف طراحی و اجرای سامانه شفافیت این است که علاوه بر اطمینان بخشی، با توجه به این که در مورد اموال آستان قدس رضوی و فعالیت‌های آن و این که آیا مالیات می‌دهد یا خیر نکاتی مطرح است، گزارش دهی صورت بگیرد.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه آیین‌نامه شفافیت نیز در حال تدوین است، گفت: این آیین نامه در نخستین روزهای کاری سال آینده ابلاغ خواهد شد که در آن تکالیفی برای آستان قدس رضوی مطرح شده است.
 

نظر شما