۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

تولید نخ ظریف و شانه شده؛ گامی بلند از رونق تولید تا جهش تولید

یکی از فاکتورهای بسیار مهم و موثر در تولید منسوجات، ظرافت نخ است تا جایی که این امر منجر به تغییر تکنولوژی تولید شده و یکی از علل رقابت شرکت‌های سازنده ماشین آلات نساجی می‌باشد. ‌

به گزارش سازمان اقتصادی رضوی، این روند‌، طی سال‌های اخیر در دنیا و به دنبال آن در ایران، باعث تغییر ذائقه مصرف‌کنندگان از منسوجات با نخ‌های با ظرافت متوسط به منسوجات با نخ‌های ظریف شده است‌. شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان زیرمجموعه سازمان اقتصادی رضوی نیز در راستای به روز نگه داشتن محصولات و حفظ توان رقابتی خود، نسبت به تأسیس واحد تولید نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه شده اقدام کرده که این واحد، امروز با حضور تولیت آستان قدس رضوی، مدیر عامل سازمان اقتصادی رضوی و جمعی از مسئولان استانی در سال جهش تولید افتتاح شده است.

ریل‌گذاری سیاست‌های اقتصادی شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان همواره تلاش کرده تا تمام اهداف درون سازمانی خود را در راستای عمل به بیانات رهبر معظم انقلاب و همچنین برنامه‌ریزی‌های کلان سازمان اقتصادی رضوی قرار دهد؛ بدین منظور در سال‌های اخیر با توجه لزوم تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید، نگاه خود را بر توانایی‌های داخلی متمرکز کرده است. علی فدیشه‌ای؛ مدیر عامل شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان در این خصوص گفت: «با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد در کشور، مدیران مجموعه بر آن شدند تا پروژه‌هایی با هدف ایفای نقش و سهم خود برای دستیابی به این چشم‌انداز‌ها تعریف کنند که در این راستا در بهار سال ۱۳۹۶ پیش طرح پروژه تولید نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه شده، تهیه و اقدامات تحقیقاتی به صورت جدی آغاز شد». ‌وی ادامه داد: «در رابطه با بحث نیازسنجی نیز نتایج بررسی‌های انجام شده حکایت از نیاز شدید کشور به این محصول را دارد که هم اکنون با وجود اجرای چندین طرح مشابه دیگر، همچنان بازار فروش این محصول، پر رونق بوده و با کمبود عرضه مواجه است». به این ترتیب، تأمین نخ با کیفیت مصرفی در واحد بافندگی این شرکت، ایجاد ارزش افزوده بیشتر، توسعه اشتغال، ایجاد تنوع در سبد محصولات، حفظ توان رقابتی مجموعه و به روز شدن محصولات با توجه با نیاز بازار، اهداف و رویکرد‌های شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان از اجرای این پروژه به شمار می‌رود.

تولید سالانه ۲۴۰۰ تن نخ

نخ ظریف شانه شده پنبه‌ای همان‌گونه که از نامش پیدا است، نخی از جنس پنبه و در اصطلاح نساجی ظریف‌تر از نمره ۴۰ انگلیسی و در ظرافت‌های مختلف ۴۰، ۵۰، ۶۰ و ۸۰ است. فدیشه‌ای در این خصوص، بیان کرد: «ظرفیت اسمی خط تولید نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه شده شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان، حدود ۶ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در روز یا ۲ هزار و ۴۰۰ تن در سال است». خط تولید مذکور در سالنی به متراژ ۵ هزار متر مربع طراحی و به دستگاه‌های تمام اتوماتیک تجهیز شده که آماده بهره‌برداری است. ضمن این که مصارف این محصول در پارچه‌ها و منسوجات با کیفیت ممتاز و ظرافت بالا نظیر پیراهن مردانه، مانتو، ملحفه و کالای خواب و... است. وی درباره بازار فروش این محصول گفت: «با توجه به این که در سال‌های اخیر نیاز واحد بافندگی این شرکت به محصول مذکور از شرکت‌های دیگر یا خارج از کشور تأمین می‌شده و از سویی روند مصرف نیز رو به رشد بوده است، لذا با تولید انبوه نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه شده، بخشی از محصولات تولیدی در واحد بافندگی شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان مورد استفاده قرار می‌گیرد و مازاد تولید نیز در سایر استان‌ها به فروش خواهد رسید که بدین منظور با مصرف‌کنندگان مهم استان‌های تهران و اصفهان مذاکراتی انجام شده است».

اشتغال بیش از ۳۰۰ نفر یکی از نکات در خور توجه در خصوص پروژه تولید نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه شده شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان، ظرفیت اشتعال‌زایی آن است که با راه‌اندازی آن زمینه اشتغال مستقیم ۱۲۰ نفر و حدود ۲۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم را دارد. مدیر عامل این شرکت تصریح کرد: «با راه اندازی کامل این خط، مجموع نیروهای مشغول به کار در شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان به ۴۶۰ نفر خواهد رسید.

همسویی با اقتصاد مقاومتی برآوردها در زمینه واردات کالاهای نساجی، حاکی از آن است که ۶۰ درصد نیاز کشور در خصوص نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه شده وارد می‌شود. فدیشه‌ای با بیان این که با راه اندازی خط مذکور در این شرکت، سالانه ۷ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی خواهیم داشت، گفت: «از طرفی با توجه به اشتغال‌زایی پروژه و نیز تأمین بخشی از نیاز صنایع پایین دستی، آثار حاصل از اجرای آن، در رونق تولید داخلی و همسویی با اقتصاد مقاومتی کاملا واضح است». تولید داخل به منظور تأمین نیاز کشور در راستای رونق بخشیدن به اقتصاد داخلی و جلوگیری از خروج ارز، همواره از جمله سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود که با اجرای تولید نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه شده شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان، ضمن سودآوری حدود ۲۰۰ میلیارد ریال در سال، از خروج سالانه نزدیک به ۷ میلیون یورو جلوگیری به عمل خواهد آمد.

رونق تولید داخلی پس از نامگذاری سال ۱۳۹۸ توسط رهبر معظم انقلاب به نام رونق تولید، اهداف مجموعه‌های اقتصادی بیش از پیش بر توسعه این امر متمرکز شد و این رویکرد باعث شد تا پروژه تولید نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه شده شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان با شتاب بیشتری برای تحقق اهداف تعیین شده حرکت کند. در همین راستا دستاوردهایی همچون تسهیل دسترسی به این کالا برای صنایع پایین دستی که تا کنون از محصولات خارجی استفاده می‌کرده‌اند، تأمین نیاز صنایع کوچک مصرف‌کننده محصولات جانبی این خط، جلوگیری از خروج ارز و کمک به چرخه مالی صحیح داخلی، افزایش تولید و تأمین قسمتی از نیاز بافندگی خود شرکت و... که با راه اندازی خط تولید نخ‌های ظریف پنبه‌ای و شانه شده به وقوع خواهد پیوست، به نوبه خود حکایت از تحقق رونق تولید در خصوص این پروژه ارزشمند دارد.