۲۸ مهر ۱۳۹۹

تولید طلای سبز با رویکرد اقتصاد مقاومتی در کشت ‌و صنعت انابد

سال‌هاست کشت محصولات با نیاز آبی بالا دیگر به‌صرفه نیست و کشاورزان به دنبال کشت‌هایی هستند که علاوه بر نیاز آبی کم و حتی مقاومت در برابر شرایط محیطی همچون شوری و خشکی، ارزش افزوده بیشتری داشته باشد.

اصلاح الگوی کشت چند سالی است به طور جدی در کشور در حال گسترش است. این در حالی است که واحدهای کشاورزی آستان قدس رضوی نیز همگام با کشور و حتی پیش‌گام، با کاشت پسته، این طلای سبز، در این عرصه ورود کرده‌اند. با توجه به اینکه حدود ۹۳ درصد سطح زیر کاشت در کشت و صنعت انابد زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی به محصولات زراعی اختصاص دارد، بعد از محاسبه سود خالص محصولات مختلف، محصول پسته از سودآوری چشمگیری برخوردار است. این در حالی است که مصرف آب به‌شدت کاهش یافته و حتی در برخی مناطق که آب کشاورزی به دلیل کیفیت پایین برای کاشت محصولات زراعی مناسبت نیست، محصول پسته قابلیت تولید دارد.

افزایش ۱۹۰ درصدی تولید پسته سطح مجموع باغات در کشت و صنعت انابد ۱۲۶ هکتار و از ارقام فندقی، سفید فیض‌آباد و احمدآقایی است که در سال جاری فقط ۲۰ هکتار آن بارده بوده است. امسال از سطح باغات بارده این کشت و صنعت، ۱۱۱ تن محصول تر و از سایر باغات حدود ۶ تن محصول تر نوبرانه تولید شده است. به طور کلی، سال جاری از حیث تناوب باردهی، سال ناآور این باغات محسوب می‌شد، اما خوشبختانه در مقایسه با سال ناآور گذشته، عملکرد حدود ۱۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است. مدیر کشت و صنعت انابد استفاده از برنامه غذایی متفاوت و کارآمدتر در مقایسه با سال‌های گذشته را یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش عملکرد در سال جاری دانست و خاطرنشان کرد: هم‌چنین می‌توان به انجام عملیات گرده‌افشانی با بهره‌گیری از روشی نوآورانه و مدیریت بهتر آبیاری و سایر اقدامات فنی اشاره کرد. ناگفته نماند که آبیاری در باغات این مجموعه در سطح ۱۰ هکتار به روش نیمه بابلر و ۳۵ هکتار به روش کم‌فشار سطحی انجام می‌شود که به نوبه خود، نقش بسزایی در افزایش بازده تولید دارد.

تولید با رویکرد اقتصاد مقاومتی یک اصل بسیار مهم در بخش‌های مختلف تولیدی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید است. لذا حذف کامل سم و سایر هزینه‌های مرتبط با آن از چرخه تولید محصولی مانند پسته که دارای آفات درجه‌یک و طغیانی زیادی است، دستاوردی بزرگ محسوب می‌شود که در کشت و صنعت انابد محقق شده است. مهندس طوسی با بیان اینکه عملکرد باغات پسته در چند سال اخیر در مقایسه با گذشته افزایش چشمگیری داشته است، گفت: این در حالی است که فاکتورهای دیگر عملکرد همچون پوکی، انس (تولید پسته رقم فندقی با انس ۲۴) و ... کم‌نظیر است. هم‌چنین در این راستا می‌توان به توسعه باغات پسته با رعایت اصول علمی باغبانی اشاره کرد.

حذف کامل آفت پسیل از مهم‌ترین عوامل افزایش درصد پوکی طی سال‌های اخیر در باغات پسته کشور می‌توان به طغیان شدید آفت پسیل پسته اشاره کرد که خسارات جبران‌ناپذیری به اقتصاد کشور وارد کرده است. هم‌چنین خروج شیره گیاهی از سوی این آفت مکنده موجب بر هم خوردن تعادل و تخلیه غذایی در درختان شده است. این کشت و صنعت برای جلوگیری از پوکی و هم‌چنین افزایش عملکرد این محصول، اقدامات شایان توجهی انجام داده است. از آن میان، می‌توان به حذف کامل آفت پسیل پسته در چند سال گذشته با استفاده از روش‌های غیرشیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی اشاره کرد. استفاده از برنامه غذایی متعادل و جامع با هدف افزایش مقاومت درختان در برابر آفات مکنده و نابهنجاری‌های دمایی پیش رو، تعدیل دما و افزایش رطوبت نسبی محیط باغ از طریق آبیاری منظم و مکفی و هم‌چنین حفظ پوشش گیاهی باطراوت در سطح باغ در فصل گرما، بخشی دیگر از فعالیت‌های صورت‌گرفته به شمار می‌رود.

حذف کامل سموم حشره کش چند سالی است که استفاده از انواع کود شیمیایی، آفت‌کش‌ها و سموم در تولید محصولات باغبانی و کشاورزی افزایش یافته و این امر ورود بی‌رویه عناصر سمی به زنجیره غذایی انسان را در پی داشته است. از طرفی، به گفته کارشناسان، افزایش چشمگیر قیمت سموم طی سال جاری موجب کاهش سود خالص محصولات کشاورزی شده است که در نهایت، باعث افزایش هزینه‌های تولید می‌شود. لذا حذف سموم شیمیایی و هزینه‌های مرتبط با آن از چرخه تولید موفقیت بسیار بزرگی است. مهندس طوسی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۴ تاکنون استفاده از انواع سموم حشره‌کش در باغات کشت و صنعت انابد به‌کل حذف شده است افزود: طی سال‌های اخیر چند بار نمونه محصول از طریق مرکز جهاد کشاورزی شهرستان تهیه شده که در نتیجه آنالیز آزمایشگاه، خوشبختانه هیچ‌گونه سم شیمیایی‌ای مشاهده نشده است. به‌واقع می‌توان گفت پسته تولیدشده در باغات این مجموعه، محصولی سالم است.

مشکلاتی فراتر از دغدغه با وجود تلاش‌هایی که کشت و صنعت انابد در چند سال گذشته برای تولید محصول سالم و فاقد سم انجام داده است، متأسفانه تفاوت قیمتی بین محصول تولیدی در این مجموعه با محصولات آلوده به انواع سموم وجود ندارد. لذا از مسئولان ذی‌ربط انتظار می‌رود اقدامات شایسته‌ای در این زمینه صورت گیرد. مدیر کشت و صنعت انابد، تجهیز نشدن باغات پسته به سامانه‌های نوین آبیاری را یکی دیگر از مشکلات پیش روی این مجموعه مطرح کرد و گفت: توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به بحران آبی فعلی و هم‌چنین مدیریت بهتر تغذیه، امری ضرور است که متأسفانه گرانی‌های اخیر موجب کندی گسترش این سیستم‌های آبیاری در بخش کشاورزی شده است.