جزئیات خبر


با پیمانکاری شرکت آب و خاک قدس رضوی؛

سد مخزنی ابیورد با حضور وزیر نیرو افتتاح شد

سد مخزنی ابیورد با حضور وزیر نیرو افتتاح شد
1398/10/4

مبین رجبی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: این سد خاکی با هسته رسی که دارای ۴۳ میلیون مترمکعب ظرفیت مخزن و ۳۱ میلیون مترمکعب حجم مفید می باشد، در شهرستان درگز واقع شده است.
وی ادامه داد: در این پروژه شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی به عنوان پیمانکار فعالیت داشته و شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، کارفرمای پروژه بوده است.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی با اشاره به آغاز پروژه احداث سد مخزنی ابیورد از سال 1394 تصریح کرد: پروژه مذکور نزدیک به 4 سال به طول انجامیده است.
وی درباره ویژگی های سد احداث شده توسط شرکت مهندسی آب و خاک رضوی خاطرنشان کرد: طول تاج سد ابیورد ۱۷۰ متر، ارتفاع از پی ۶۲ متر و تونل انتقال آب 3 هزار و 540 متر بوده است.
رجبی افزود: در واقع عملیات اجرایی ساخت این پروژه شامل احداث بدنه، ساخت برج آبگیر بتنی، اتمام مسیر انتقال آب شامل شیب شکن و سرریز سد است.
وی با بیان اینکه احداث سد مخزنی ابیورد نقش قابل توجهی در مهار رواناب و سیلاب های مرزی در شهرستان درگز دارد، گفت: اجرای این سد همچنین می‌تواند بخش مهمی از آب مورد نیاز کشاورزی و آب شرب روستاهای این منطقه را تامین کند.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی ادامه داد: ایجاد اشتغال و رونق تولید از دیگر مزیت های اجرای این پروژه به شمار می رود که با بهره برداری از آن کمک بزرگی به جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و توسعه کشت محصولات کشاورزی خواهد شد.

 

نظر شما