جزئیات خبر


بهره‌گیری از تغذیه مناسب برای کاهش پوکی پسته تولیدی موسسه کشاورزی سمنان

بهره‌گیری از تغذیه مناسب برای کاهش پوکی پسته تولیدی موسسه کشاورزی سمنان
1398/8/26

رضا حقدادی در گفت‌ وگو با آستان نیوز بیان کرد: استفاده از تجزیه و تحلیل آماری و روش‌های دریس و dop برای تغذیه باغات پسته و تأمین عناصر غذایی ماکرو و میکرو نقش مهمی در کاهش پوکی پسته تولیدی موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان داشته است.
وی ادامه داد: در این راستا همچنین از نظرات مشاوران خبره در این زمینه بهره گرفته است. همچنین با توجه به تحقیقات علمی انجام شده و به اثبات رسیده توسط کارشناس این موسسه در سال‌های گذشته استفاده از کود سیلیکات پتاسیم در تیر ماه سبب کاهش پوکی و سقط جنین محصول پسته شده است‌.
مدیر عامل موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان درباره کیفیت پسته تولیدی این موسسه در مقایسه با سایر تولیدات سایر پسته‌کاران خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی موجود در منطقه دامغان، پسته تولیدی این موسسه از کیفیت مناسبی در مقایسه با سایر تولیدکنندگان برخوردار است.
وی کسب عنوان پسته‌کار و باغدار نمونه استان سمنان در سال 1395 را از جمله موفقیت‌های این موسسه در خصوص محصول پسته عنوان کرد و افزود: این مهم با تهمیدات اندیشیده شده و اقدامات صورت گرفته، محقق شده است.
حقدادی با اشاره به مشکلات پیش روی پسته‌کاران در این منطقه تصریح کرد: افزایش هزینه‌های تولید و نهاده کشاورزی، کم اثر بودن سموم و هزینه‌های بالای خرید سم، از جمله این مشکلات به شمار می‌رود.
وی شیوع آفات پسته را یکی دیگر از مشکلات این بخش دانست و خاطرنشان کرد: برخی آفات نظیر پسیل خسارت‌های فراوانی را به پسته‌کاران وارد می‌کند که در این راستا مبارزه با آفات یکی از موضوعات مهم در دستور کار برای تولید محصولی سالم با عملکرد بالاتر به شمار می‌رود.
حقدادی ادامه داد: آفت پسیل با تغذیه از شیره پرورده گیاه، باعث ریزش جوانه‌ها در سال آینده و در نهایت ایجاد خسارت‌های بسیار به درختان می‌شود.
مدیر عامل موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان، استفاده به موقع و مجاز از سموم، هرس کردن درختان در زمان مناسب و... را از جمله اقدامات انجام شده توسط این موسسه برای کنترل به موقع آفت پسیل دانست.

نظر شما