جزئیات خبر


با حضور تولیت آستان قدس رضوی و به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد،

افتتاح طرح 40 هکتاری سیستم آبیاری تحت فشار موقوفات و کشاورزی چناران

افتتاح طرح 40 هکتاری سیستم آبیاری تحت فشار موقوفات و کشاورزی چناران
1397/11/17

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، در این مراسم که با حضور تولیت و مدیران ارشد آستان قدس رضوی برگزار شد، غلامرضا باقرزاده مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران بیان کرد: در راستای ارتقای بهره وری در اراضی این موسسه، 40 هکتار از اراضی مزرعه قره تپه به سیستم آبیاری تحت فشار به روش قطره ای مجهز شده است.
وی ادامه داد: این سیستم برای تمامی محصولات بهاره و پاییزه قابلیت استفاده دارد.
مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران، راندمان آبیاری در روش قطره ای را 95 درصد عنوان کرد و افزود: این رقم در روش غرقابی بین 15 تا 25 درصد بوده است.
باقرزاده ادامه داد: در سیستم آبیاری قطره ای، علاوه بر افزایش راندمان مصرف آب، کود و مواد غذایی، شاهد افزایش عملکرد تولید در واحد سطح نیز هستیم.
وی اضافه کرد: همچنین با توجه به اینکه صرفا اطراف گیاه آبیاری می شود، لذا ضمن کاهش رشد علف های هرز، مبارزه با آن ها نیز راحت تر صورت خواهد گرفت.
وی اعتبار طرح 40 هکتاری سیستم آبیاری تحت فشار را 850 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: تمامی این اعتبار از محل منابع داخلی مؤسسه تامین شده است.
باقرزاده ادامه داد: علاوه بر این با اجرای طرح آزمایشی سیستم آبیاری تحت فشار در اواسط خرداد ماه سال جاری، شاهد افزایش تولید در واحد سطح بوده ایم.
مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران ادامه داد: در این راستا و طی اقدامات صورت گرفته، توانستیم به تولید ۹۲ تن چغندر قند در هر هکتار و در مجموع بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تن دست یابیم و علاوه بر کسب عنوان چغندرکار نمونه چناران، به سود ۳۸۰ میلیون تومانی دست پیدا کنیم.
باقرزاده با تاکید بر لزوم تجهیز بیش از پیش اراضی به سامانه های نوین آبیاری گفت: مدیریت بهینه منابع آبی، افزایش راندمان مصرف آب، کنترل مطلوب علف های هرز در مزرعه، کشت محصول در حجم بیشتر با همان میزان آب و... بخشی از اهداف این موسسه از توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار را به به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: ضمن اینکه برای توسعه هر چه بیشتر سیستم های آبیاری نوین با توجه به بحران آب حاکم بر کشور، نیازمند همکاری سازمان های جهاد کشاورزی شهرستان چناران، آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان و صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی و بانک کشاورزی استان هستیم.

نظر شما