جزئیات خبر


با حضور تولیت آستان قدس رضوی و به صورت ویدئو کنفرانس انجام گرفت،

بهره برداری از سامانه ۱۰۷ هکتاری سیستم آبیاری تحت فشار باغات پسته تربت حیدریه

بهره برداری از سامانه ۱۰۷ هکتاری سیستم آبیاری تحت فشار باغات پسته تربت حیدریه
1397/11/17

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، محمدباقر قناد طوسی مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه با اشاره به اهداف اجرای این طرح بیان کرد: با توجه به کاهش منابع آبی در کشور و به منظور صرفه جویی و استفاده بهینه از آب، افزایش بهره وری، مدیریت منابع آبی و نیز افزایش راندمان آبیاری، ۱۰۷ هکتار از مجموع ۱۲۰ هکتار باغات کشت و صنعت تربت حیدریه به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده است.
وی ادامه داد: آستان قدس رضوی به دلیل بحران آب حاکم بر کشور و حفظ منابع ملی، در اجرای طرح های آبیاری پیشگام بوده و سرمایه گذاری های خوبی در این راستا انجام داده است.
قناد طوسی راندمان آبیاری در سیستم قطره ای را تا ۹۰ درصد عنوان کرد و افزود: راندمان آبیاری در سیستم قبلی که به صورت نشتی انجام می شده، ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده است.
وی ادامه داد: در سیستم آبیاری نشتی، ضمن بالا بودن میزان مصرف آب، کارایی آب نسبت به میزان آب مصرفی کم است.
قناد طوسی درباره مزایای سیستم آبیاری قطره ای گفت: جلوگیری از تبخیر و تعرق آب، امکان تزریق کود و مواد غذایی در پای نهال، جلوگیری از رشد علف های هرز، صرفه جویی در مصرف آب و...، از جمله این موارد به شمار می رود.
وی اعتبار اجرای این طرح را بیش از ۹ میلیارد و ۲۱۰ میلیون ریال عنوان کرد.
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه ادامه داد: با اجرای این طرح، مجموع اراضی باغی و زراعی کشت و صنعت تربت حیدریه به هزار و ۶۰۰ هکتار رسیده است.

نظر شما