برنامه‌ها

سازمان اقتصادی رضوی در تراز یک سازمان پیشران، در حال طراحی و اجرای هم زمان برنامه های دقیق و جامعی در حوزه های کشاورزی و غذا، سلامت، صنایع خلاق و سازمان‌ها است.

حدود یک دو هزارم از تولید ناخالص داخلی کشور توسط شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان اقتصادی رضوی انجام می‌شود که گویای سهم مستقیم بسیار اندک سازمان اقتصادی رضوی در اقتصاد کشور است؛ اما برنامه‌های سازمان اقتصادی رضوی که در راستای حل مسئل اقتصادی کشور طراحی شده اند، تاثیرگذاری بالایی در اقتصاد کشور دارند. برخی از برنامه‌های سازمان اقتصادی رضوی در سطح پایلوت ملی هستند که پس از اصلاح و تکمیل به سرعت در گستره ملی قابل پیاده‌سازی خواهند بود و برخی برنامه‌ها نیز فراتر از پایلوت بوده و بخش قابل توجهی از مسائل را حل می کنند.

فعالیت‌های سازمان اقتصادی و شرکت‌ها و موسسات تابعه در قالب «پروژه و فرآایند» و پروژه‌ها و فرآیندها در قالب «برنامه عملیاتی» ساماندهی شده‌اند. این برنامه‌ها علاوه بر اینکه سودآوری مناسبی داشته اند، آثار گسترده‌ای در اقتصاد کشور نیز دارند.

برجسته‌ترین برنامه های عملیاتی عبارتند از:

 1. مدیریت زنجیره تأمین: رویکرد مدیریت زنجیره تامین یکی از مهمترین و موثرترین راه حل‌ها برای «افزایش تولید، اشتغال، صادرات، کاهش هزینه و قیمت‌تمام‌شده،افزایش و کنترل کیفیت محصولات و بهبود توزیع درآمد بین عوامل زنجیره» است. در سال ۱۳۹۸، ۶۰ پروژه مدیریت زنجیره تامین در شرکت مدیریت زنجیره تامین رضوی به عنوان اولین پروژه‌های «برنامه عملیاتی مدیریت زنجیره تامین» با موفقیت انجام شد. بر اساس تجارب حاصل در مرحله پایلوت، پروژه‌های گسترش مدیریت زنجیره تامین در سطح کشور  با دقت بیشتری تنظیم شده و در سال ۱۳۹۹ اجرا خواهد شد. شایان ذکر است سود شرکت «مدیریت زنجیره تامین رضوی» در سال ۱۳۹۸، حدود ۴۵% بوده و فعالیت‌های این شرکت باعث ایجاد و تثبیت ۱۳۰۰ شغل شده است؛ چنین عملکردی گویای این است که «مدیریت زنجیره تامین» علاوه بر کارایی زیاد برای حل مسائل اقتصاد کشور، یک «کسب و کار» سودآور نیز هست.
 2. سازمان طیب: سازمان‌ها، مهمترین مولفه پیشبرد امور جامعه هستند و قوت و ضعف آنها تراز قوت و ضعف کشور را تعیین می‌کند. سازمان طیب یک سازمان متعالی است که محصولات آن طیب بوده، فعالیت‌ها و زیرسامانه‌های آن بهینه هستند و فضای تعالی برای کارکنان و خانواده‌هایشان را فراهم می‌کند. در سال ۱۳۹۸ بخشی از سازوکارهای سازمان طیب (در قالب معیارهای ارزیابی، چارچوب ها و آیین‌نامه‌ها) مانند سامانه جبران خدمات کارکنان و آیین نامه معاملات در سازمان اقتصادی رضوی اجرا شد. در سال ۱۳۹۹، ابعاد و مولفه‌های سازمان طیب در سازمان اقتصادی رضوی و شرکت‌ها و موسسات تابعه به عنوان پایلوت کشوری اجرا خواهد شد.
 3. خدمات کسب و کار: تکمیل، یکپارچه‌‌سازی و ارتقای کیفیت خدمات مورد نیاز کسب و کارها، تضمین کیفیت خدمات و توانمند‌‌سازی عرضه‌کنندگان خدمات کسب و کار نقش بسیار موثری در تسهیل فضای کسب و کار دارد. در سال ۱۳۹۸، بازارگاه پیشه را در مرحله آزمایشی راه اندازی شده و تا پایان سال ۱۲۰۰ کسب و کار در این بازارگاه فعال شدند. در سال ۱۳۹۹، این بازارگاه تمامی خدمات کسب و کار را پوشش داده و کارایی و شفافیت بازار خدمات کسب و کارها را افزایش خواهد داد.
 4. فناوری و نوآوری: دانش در سال های اخیر نقش بسیار مهمی در فعالیت‌های اقتصادی داشته است. برای تقویت ابعاد دانشی اقتصاد باید از یک طرف ماموریت‌ها و ظرفیت های سازمان‌ها تغییر کند و از طرف دیگر خدمات فناوری و نوآوری گسترش یافته و تکمیل شوند. در سال ۱۳۹۸، ساختار شرکت‌های کشاورزی رضوی و موسسه بذر و نهال رضوی برای تکمیل «حلقه‌های علم تا ثروت در یک سازمان» اصلاح شد و شرکت فناوری و نوآوری رضوی عرضه خدمات فناوری و نوآوری را آغاز کرد. همچنین در سال ۱۳۹۸ شرکت صنایع پیشرفته رضوی با تمرکز بر تولید تجهیزات پیشرفته شروع به کار کرد.
 5. مدیریت منطقه‌ای: تمرکز بر پهنه‌های جغرافیایی (در مقیاس محله، شهر، روستا، شهرستان و منطقه) برای «شناسایی شبکه مسائل» خاص پهنه و متناسب سازی «سازوکارها و اجرایی شدن آنها» ضرورت دارد. در سال ۱۳۹۷ تفاهم نامه‌های معین اقتصادی در شهرستان‌های سرخس و چناران با استانداری خراسان رضوی و در سال ۱۳۹۸ تفاهم نامه پیشرفت منطقه ای در دشت سیستان، ایرانشهر و چابهار با استانداری سیستان و بلوچستان منعقد شده است. ۲۳ برنامه عملیاتی و ۹۲ پروژه در این مناطقتعریف شده که با اجرای این پروژه ها در مجموع ۴۰۰۰ شغل در سال ۱۳۹۹ ایجاد خواهد شد.
 6. محصول طیب: طراحی معیارهای کیفیت محصولات در راستای «کیفیت طیب» و ارزیابی انطباق با کیفیت در حلقه‌های زنجیره تامین، علاوه بر ارتقای کیفیت زندگی و کاهش هزینه‌ها، امکان تعبیه آموزه‌های دینی در طراحی، تولید و مصرف محصولات را فراهم می‌کند. در سال ۱۳۹۸ معیارهای ارزیابی کیفیت طیب (با محورهای حلیت، اصالت، برکت، جذابیت و سلامت) برای ۱۳ محصول (از جمله مسکن، انیمیشن، کتاب کودک، زعفران، خرما) آماده بهره‌برداری شده‌اند. همچنین در سال ۱۳۹۸ به صورت آزمایشی سامانه «ارزیابی انطباق» راه اندازی و برای ۱۹ محصول اجرایی شده است.
 7. الگویمصرف خانوار: اصلاح سبک مصرف خانوار سهم بالایی در کاهش هزینه‌های خانوار، و بهینه‌سازی تولید (به لحاظ کاهش وابستگی به واردات، کاهش قیمت و ...) دارد. مرحله آزمایشی سامانه آهو به عنوان اولین بستر خرید با قابلیت‌های اصلاح سبک مصرف در سال ۱۳۹۸ راه اندازی شد.
 8. سفره سلامت: سفره سلامت، ارزان‌ترین بسته غذایی برای تامین همه نیازهای غذایی فرد و متناسب شرایط اقلیمی کشور را ارایه می‌دهد. در این برنامه علاوه بر مشاوره‌های تغذیه و آزمایش‌های ژنتیکی برای تعیین دقیق برنامه‌های غذایی شخصی پیش بینی شده است. بهره‌برداری مردم از این برنامه در اوایل سال ۱۳۹۸ آغاز خواهد شد.
 9. نان: نان سهم بالایی دربرنامه غذایی داشته و حدود ۶۰% از بیماری‌های گوارشی مربوط به نان است. همچنین ضایعات در زنجیره نان حدود ۳۰% است که با کاهش ضایعات علاوه بر بازگرداندن حجم قابل توجهی از محصولات به چرخه مصرف، گام‌های بلندی نیز در راستای افزایش بهره ­وری منابع تولید، از جمله آب و سایر نهاده ­های تولید (خاک، کود، سم، سوخت و انرژی) می‌توان برداشت. در سال ۱۳۹۸، معیارهای نان طیب تعیین و مرحله آزمایشی ارتقای کیفیت نان آغاز شد. با اجرای این برنامه از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۳ ضایعات نان تا ۲۵% قابل کاهش خواهد بود.
 10. مدیریت مزرعه: سطح فناوری در مدیریت مزراع کشور بسیار پایین بوده و کوچکترین ارتقاء در ﮐﺎرﺑﺮد فناوری‌‌های اﻃﻼﻋﺎﺗﯽ و ارﺗﺒﺎﻃﯽ در ﮐﺸﺎورزی نتایج قابل توجهی در ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪسازی کشاورزان برای افزایش ﺑﻬﺮه‌وری، ﺗﻮﻟﯿﺪ و سودآوری خواهد داشت. در سال ۱۳۹۸ سامانه سماک (سامانه مدیریت اطلاعات کشاورزی) که تمامی فعالیت‌های زراعت و باغبانی را به تفکیک محصول و قطعه زمین پوشش می‌دهد، راه‌اندازی شد. این سامانه علاوه بر مدیریت گردش کار، اتصال به پایگاه‌های اطلاعاتی هواشناسی و تصاویر ماهوره‌ای، ارائه داشبوردهای مدیریتی برای پایش اطلاعات از زمان کشت محصول تا زمان برداشت و طراحی الگوی کشت، امکان محاسبه قیمت تمام شده در بخش کشاورزی (برای اولین بار در کشور) را فراهم می‌کند.در سال ۱۳۹۹ با گسترش کاربرد این سامانه دسترسی سریع و آسان سیاست‌گذاران، برنامه ‏ریزان، مدیران، پژوهشگران و کلیه فعالان مرتبط بخش کشاورزی به آمار معتبر و بهنگام بخش کشاورزی فراهم می‌شود.
 11. بذر و نهال: دستیابی به اهداف امنیت غذایی و ایمنی زیستی، بدون تولید داخلی بذر و نهال امکان پذیر نیست. وابستگی ۹۸ درصدی به واردات بذر صیفی جات و ۳۸% استفاده از بذر گواهی شده در کشت گندم گویای مسائل بحرانی تامین بذر هستند.در سال‌های گذشته تولید بذور استاندارد غلات، پنبه، کلزا و کینوا و توسعه تولید بذور استاندارد با کیفیت و تولید بذور هیبرید و تولید انواع نهال‌های مثمر و غیرمثمر رویشی به‌ روش کشت بافت در سازمان اقتصادی رضوی انجام شده و در اواخر سال ۱۳۹۷ با تشکی موسسه بذر و نهال رضوی، توجه ویژه‌ای به پژوهش و تولید بذر و نهال شده است. اقدامات انجام شده در سال ۱۳۹۸ عبارتند از: تولید ۳۹۲ تن بذر جو رقم سهند، احداث آزمایشگاه مرجع بذر و نهال، اخذ مجوز تولید بذر کلزا رقم نفیس، تولید و فروش ۴۳ هزار اصله نهال پایه رویشی با استفاده از فناوری کشت بافت، تولید و فروش بیش از ۳۹۰ هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر، دریافت سه برچسب کیفیت در نهال‌های دانه‌دار، هسته دار و دانه خشک، احداث گلخانه تحقیقاتی تولید نهال و اولین مرکز تخصصی مشاوره انتخاب و خرید نهال در شرق کشور، اخذ نشان طیب برای نهال های تولیدی و ورود به سامانه ارزیابی انطباق طیب، ردیابی و خدمات پس از فروش از طریق ارتباط مستمر با مشتریان. در سال ۱۳۹۹ اقدامات مهم از جمله تامین ۲۰ میلیون عدد بذر هیبرید، تامین ۲۰۰ هزار اصله نهال و تولید ۴۵ میلیون نشا گوجه در برنامه بذر و نهال پیش بینی شده است.
 12. فرآورده‌های ژنتیکی دامی: اصلاح نژاد دام و بهبود ارزش ژنتیکی علاوه بر تامین امنیت غذایی تاثیر بالایی بر بهره‌وری دارد. به عنوان مثال افزایش دوقلوزایی در دام سبک و بهبود ضریب تبدیل پرواربندی می‌تواند کمک قابل توجهی به افزایش تولید گوشت و کاهش واردات داشته باشد. در قالب برنامه فرآورده‌های ژنتیکی دامی که از سال ۱۳۹۸ آغااز شده است، ۴۲۵۰ دوز اسپرم منجمد دام سبک و ۱۷۳۱ دوز اسپرم تازه دام سبک تولید شده و در پروژه های اشتغال‌زایی، تأمین‌ اسپرم ژن‌دار و میش‌های اصلاح نژادی به جای تأمین دام معمولی آغاز شده است. در سال ۱۳۹۸ تولید و ثبت اسپرم منجمد دام سبک به نام تجاری HD-AQR و اخذ شماره RFID منحصر به فرد انجام شده و مؤسسه دامپروری رضوی یکی از ۳ تولیدکننده اسپرم منجمد دام سبک در کشور شده است. اهداف برنامه فرآورده های ژنتیکی در سال۱۳۹۹ که اقدامات آنها در سال ۱۳۹۸ آغاز شده اند عبارتند از: تشکیل گله ممتاز (الیت) ۳۰۰ راسی دام سنگین گاو برای تولید دام برتر ژنتیکی جهت تولید اسپرم و جنین در جنوب غرب آسیا، تولید ۱۰۰ هزار دز اسپرم منجمد، تولید ۷۵۰ عدد جنین منجمد، تولید ۵۰ هزار عدد تولید اسپرم دام سبک اصلاح نژادی، تولید پروتئین‌های نو ترکیب، ساخت کیت‌های تشخیص بیماری دام.
 13. خوراک دام: ۷۰% از اقلام کنسانتره برای خوراک دام کشور، وارداتی است که علاوه بر مخاطرات تامین، قیمت گوشت، شیر و تخم مرغ را به قیمت ارزهای خارجی پیوند می‌زند. در سال ۱۳۹۸ پروژه‌های متعددی از جمله کاربرد فناوری میکرونایزر فلیکر برای افزایش بازدهی خوراک دام برای کاهش واردات آغاز شد. در سال ۱۳۹۹ همه پروژه های این برنامه در راستای اثبات امکان قطع وابستگی به واردات خوراک دام تا سال ۱۴۰۳ اجرایی خواهند شد.
 14. دام، طیور و آبزیان: دام، طیور و آبزیان نقش کلیدی در تامین پروتئین مورد نیاز در برنامه غذایی دارند. با توجه به اینکه ضریب تبدیل خوراک به گوشت در آبزیان بسیار کمتر از دام سنگین و سبک و کمتر از طیور است و همچنین گوشت آبزیان ویژگی‌ها مناسبی نیز دارد، تولید اقتصادی آبزیان و اصلاح الگوی مصرف اهمیت بالایی می‌یابد. در سال‌های گذشته تولید قزل آلا با آب شور در مزرعه اسفراین به عنوان پایلوت تجربه شده و واحد تولید ماهی حد واسط با ظرفیت سالانه تولید یک میلیون و دویست هزار بچه ماهی از تخم چشم زده در سال ۱۳۹۸ در این مزرعه به بهره‌برداری رسیده است؛ شایان ذکر است این مزرعه دارای چاه‌های آب بسیار شور است که قابل استفاده در کشاورزی نیست اما به منظورجلوگیری از پیشرفت جبهه آب شور به سمت چاه‌های شیرین‌تر، استحصال آب شور ضروری است و تولید ماهی با آب شور تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند. در سال ۱۳۹۸، ۵۵۶۰۷ تن شیر گاو، ۱۹۲۴ تن گوشت و لاشه گاو و ۶۳۹ راس تلسیه به بازار عرضه شده است. در ادامه اجرای برنامه دام، طیور و آبزیان در سال ۱۳۹۹، همه پروژه های افزایش بهره‌وری تولید گوشت قرمز، جایگزینی گوشت طیور و آبزیان با دام سنگین و سبک و تولید محصولات جدید از جمله تولید شیر داروها اجرا خواهند شد.
 15. تجهیزات کشاورزی: کاربرد تجهیزاتی مانند دروگرها، سامانه‌های ضد سرما، تجهیزات باغ‌های متراکم و فناوری های پیشرفته مانند پهپادها، ربات‌ها در عملیات کشاورزی، بهره وری، تولید، قیمت و کیفیت محصولات کشاورزی را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می دهد. در سال ۱۳۹۸ طراحی و تولید کمباین برنج برای اولین بار در کشور انجام شد که ۱۸ میلیون دلار در سال صرفه‌جویی ارزی خواهد داشت. در سال ۱۳۹۹، ۱۰ پروژه طراحی و تولید تجهیزات کشاورزی آغاز خواهد شد.
 16. مدیریتسلامت: تعدد و تنوع خدمات سلامت، ناکارآمدی بازار خدمات سلامت و ظهور فناوری‌های پیشرفته ضرورت توجه ویژه به مدیریت سلامت در راستای بهبود وضعیت سلامت جامعه، کاهش هزینه خانوار، افزایش کیفیت خدمات سلامت و بهره بندی سریع از فناوری‌ها جدید را ایجاب می‌کند. به عنوان مثال در سال‌های اخیر با افزایش حجم داده‌های سلامت و به‌ویژه داده‌های ژنومی و مولکولی، استفاده از این داده‌ها در راستای «پزشکی شخصی» آغاز شده است، در پزشکی شخصی تشخیص و درمان برای هر فرد متناسب با خودش انجام می شود و بدیت ترتیب درمان بیماری‌هایی مانند قند و سرطان با دقت و اثربخشی بسیار بیشتری انجام می شود؛ در پزشکی شخصی علاوه بر اختصاصی کردن تشخیص و درمان سایر موارد شامل پیش‌بینی وضعیت سلامت بر اساس داده‌های موجود و پیشگیری از بروز بیماری‌ها و نهایتاً تعامل و همکاری پزشک با بیمار در نظر گرفته می‌شود. در سال ۱۳۹۸ شرکت دارو پژوه سامان با ماموریت مدیریت سلامت با اولویت پزشکی شخصی آغاز به کار کرد و انشالله در سال ۱۳۹۹ دستاوردهای ارزشمندی خواهد داشت.
 17. دارو: تولید داروهای مورد نیاز کشور به ویژه در شرایط تحریمی با با تاکید بر داروهای پیشرفته یکی از اولویت‌های کشور است. در سال ۱۳۹۸ تولید داروی «سافاکتو» از ۲۰% در ابتدای سال به ۸۶% نیاز کشور رسید، این داروی نوترکیب حداکثر برای ۹۰% از بیماران هموفیلی قابل استفاده است و ۱۰% باقیمانده از داروی‌های پلاسمایی استفاده می‌کنند که البته وارادتی است. شایان ذکر است که شرکت سامان داروی هشتم (تولید کننده سافاکتو) یک از ۵ شرکت تولید این نوع دارو در دنیا بوده و در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری کامل رسید. در سال ۱۳۹۸، برای اولین بار در کشور «محلول کاستادیول» برای پیوند اعضا و داروهای بیماران «سی اف» تولید شده و تولید قطعات بسته‌بندی محلول‌های دیالیز صفاقی که فناوری پیشرفته‌ای داشته و وابستگی به شرکت آمریکایی تولید کننده این قطعات را قطع کرد، آغاز شد. در سال ۱۳۹۹ محصولات پیشرفته دیگری از جمله داروی بیماری ام اس تولید خواهد شد.
 18. عطر: با توجه به فضیلت بالای معطر بودن، واردات عطر زیبنده یک کشور اسلامی نیست و ایران باید تولید کننده و صادر کننده عطر باشد. در سال ۱۳۹۸ علاوه بر تامین عطر طبیعی عاری میکروب جهت عطر افشانی حرم امام رضا (ع)تولید «عطر رضوی»  به میزان ۱۷۰۰۰ شیشه عطر و در ۸ رایحه آغاز شد و در سال ۱۳۹۹ با حجم و کیفیت بسیار بیشتری ادامه خواهد داشت.
 19. تجارت بین المللی: حضور فعال در عرصه اقتصاد بین‌المللی نقش بسیار مؤثری در اقتدار ملی خواهد داشت. در سال ۱۳۹۸ اقدامات کلیدی در اقتصاد بین المللی با تاکید بر «گسترش روابط با شرق» و «تقویت شیعیان» آغاز شد. در سال ۱۳۹۸ تمرکز مبادلات با کشورهای هند (با همکاری اتاق بازرگانی امامیه هند) روسیه و چین بوده و علاوه بر صادرات مواد غذایی، واردات محصولات مورد نیاز کشور (مانند خوراک دام و پنبه) انجام شده است. آماده سازی زیرساخت های افزایش زائران هندی، پیگیری حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های سد سازی، تونل و جاده‌سازی از دیگر اقدامات سازمان اقتصادی رضوی در سال ۱۳۹۸ بوده است.
 20. صنایع خلاق: صنایع خلاق دربردارنده تولید محصولاتی است که «خلاقیت و سرمایه فکری» ماده اولیه آنها بوده و ظرفیت درآمدزایی از داد و ستد و حقوق مالکیت معنوی دارند. صنایع خلاق نوعی فعالیت دانش بنیان است که ارزش‌ها و ایده‌ها را در قالب محصول منتقل می‌کند. خلق شخصیت برای کاربردهای متنوع (مرچندایز) در راستای ارتقای فرهنگ جامعه یکی از مهمترین کارکردهای صنایع خلاق است. در سال ۱۳۹۸ گروه صنایع خلاق شامل ۵ شرکت تشکیل شده و علاوه بر محصولات قبلی، اسباب بازی «ویونا» (شبیه لگو) که ظرفیت بالایی برای برگزاری مسابقات، تولید بازی‌های رایانه‌ای و انیمیشن دارد، تولید شد.
 21. نساجی و پوشاک: در سال ۱۳۹۸ ظرفیت تولید شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان که یکی از اولین و به روزترین کارخانه های نساجی کشور است یک و نیم برابر شد. پروژه تولید نخ ظریف که در مدت یک سال و نیم اجرا شد، یک سوم واردات کشور در این محصول را با تولید داخلی جایگزین می کند. این پروژه با سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد تومان و ۸ میلیون یورو اجرا شد و در سال اول تولید، ۲۰ میلیارد تومان سود خالص و ۷ میلیون یورو صرفه جویی ارزی دارد.

علاوه بر برنامه‌های مذکور که بیانگر کارکردهای اصلی سازمان اقتصادی رضوی هستند، ۶برنامه پشتیبانی برای ارتقای توانمندی شرکت‌ها و موسسات تحت پوشش در سال ۱۳۹۸ فعال بوده‌اند که عبارتند از:

 1. اصلاح ترکیب و ماموریت سازمان‌ها: برای هم‌راستاسازی ساختارها با راهبردهای جدید و برنامه های سازمان اقتصادی رضوی، تاسیس، ادغام، تغییر ماموریت، واگذاری و اصلاح ساختار شرکت ها و موسسات که از ۱۳۹۷ آغاز شده بود، در سال ۱۳۹۸ ادامه یافت.
 2. سامانه شفافیت: سامانه شفافیت (برای دسترسی عمومی به عملکرد مالی سازمان اقتصادی رضوی) که در اواخر سال ۱۳۹۷ راه اندازی شده بود، در سال ۱۳۹۸ به طور میانگین ۸۰ درصد پیشرفت (میزان شفافیت محورها) داشته است. تأکید بر مقوله شفافیت در بند «۱۶» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مؤید اهمیت این موضوع است: «شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و …».
 3. منابع انسانی: در سال ۱۳۹۸ استقرار برخی از زیر سامانه های منابع انسانی (مانند جبران خدمات کارکنان) آغاز شد.
 4. پایش و مدیریت عملکرد: رصد متغیرهای مهم و پیش‌بینی آینده و همچنین هم راستا کردن عملکرد با اهداف مورد انتظار برای اجرایی شدن برنامه ضرورت دارد. پایش و مدیریت عملکرد مستمر سازمان‌ها و شرکت‌ها موجب افزایش اثر بخشی و کارایی  شده و تحلیل ماهانه چالش‌های موجود و چالش‌های آتی، غفلت و واکنش های منفعلانه را کاهش می دهد. در سال ۱۳۹۸ گزارش ها و جلسات تحلیلی پایش ماهیانه و ارزیابی عملکرد در دوره‌های سه ماهه شرکت ها و موسسات تحت پوشش برگزار شد.
 5. بهینه‌‌سازی ساختار مالی: توازن منابع و مصارف سالیانه شرکت‌ها و موسسات تابعه و بهینه‌سازی ساختار مالی شرکت‌ها و موسسات نقشی کلیدی در چابک‌سازی و افزایش سود عملیاتی سازمان‌ها و شرکت‌ها دارد. از اقدامات کلیدی سال ۱۳۹۸ افزایش سرمایه شرکت‌ها و موسسات تابعه و اصلاح ساختار سهامداری بوده است و حفظ حقوق موقوفات را در پی داشته است.
 6. استقرار سامانه‌های مالی: استقرار سیستم‌های جامع مالی مناسب، که بر پایه اصول حسابداری ساخته شده باشد، از مهمترین اقدامات لازم در هر سازمانی می‌باشد. در سال ۱۳۹۸ سامانه‌های مالی از جمله قراردادها، بودجه و طبقه بندی هزینه‌ها پیاده سازی شد. یکی از نتایج استقرار کامل سامانه های مالی در سال ۱۳۹۸ این بود که تفریغ بودجه سالیانه شرکت کشاورزی رضوی (که در مراحل اول استقرار سامانه ها قرار داشت) حداکثر یک هفته بعد از پایان سال مالی ارایه شد.